/

14. 11. 2023

Advacam

Česká firma, která brzy zanechá stopu na Měsíci a opakovaně spolupracuje na misích americké NASA? Pražská společnost ADVACAM, jež vznikla v roce 2013 jako spin-off Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT. Firma rozvíjí technologii vyvinutou původně pro detekci subatomárních částic uvnitř Velkého hadronového urychlovače v CERNu. V pražských Holešovicích designuje a vyrábí inovativní kamery, které poskytují
precizní informace o každé jednotlivé přicházející částici. Určují její typ, energii i směr. Patentované detektory firmy ADVACAM se řadí k nejpokročilejší zobrazovací technice na světě.

Pokud bychom měli vyzdvihnout některý z vesmírných úspěchů společnosti ADVACAM, byla by to bezesporu skutečnost, že na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) aktuálně slouží hned 14 jejích miniaturizovaných radiačních kamer. Rozmístěné v několika modulech monitorují takzvané kosmické počasí. Tím do značné míry přispívají ke zvyšování bezpečnosti posádky a také k ochraně kriticky důležité elektroniky. S těmito unikátními
kamerami počítá NASA i v plánovaném programu Artemis, který má Američany vrátit na Měsíc. Několik českých čipů nainstalovali například na palubu lodi Orion, která v roce 2022 obletěla Měsíc v rámci nepilotované testovací mise. Příští rok by pak detektory ADVACAMu měly jako první český přístroj na Měsíci dokonce přistát a to jako součást lunárního landeru NOVA-C.

Velmi čerstvou zprávou je, že firma ADVACAM přišla se zcela novým způsobem, jak své detektory v kosmu využít. Plánuje kosmické počasí nejen monitorovat ale dokonce i předpovídat, čímž se stává celosvětovým unikátem. Díky miniaturizovaným kamerám MiniPIX SPACE o váze pouhých několika desítek gramů bude možné včas varovat před zvýšenou sluneční aktivitou, která má dopad na zdraví astronautů a ovlivňuje také fungování citlivé elektroniky satelitů a vesmírných lodí.