/

14. 11. 2023

Czech Space Alliance

Jak už název Czech Space Alliance neboli Česká vesmírná aliance napovídá, nejedná se o jednu jedinou společnost, ale o asociaci 19 firem napříč širokou škálou technologických disciplín, které mají prokazatelné schopnosti a zkušenosti v oblasti leteckého a kosmického průmyslu.

Czech Space Alliance byla pod záštitou CzechTrade založená již v roce 2006 s cílem přispět k rozvoji kosmických aktivit v České republice, a to za podpory státních institucí v čele s Ministerstvem dopravy v rámci programu Evropské kosmické agentury (ESA). Czech Space Alliance se však ani zdaleka neomezuje jen na hranice naší země. Dovednosti svých členů prezentuje na mezinárodních akcích a navazuje nové a nové vztahy s kosmickými agenturami napříč celým světem.

Devatenáct společností, které jsou součástí Czech Space Alliance (5M, ADVACAM, AVX, BBT, BD Sensors, EGGO, Evolving systems consulting s.r.o., Frentech Aerospace, Huld, Iguassu,  L.K.Engineering, OHB Czech, Rigaku, SAB Aerospace, Stratosyst, TERMA, TOSEDA, TTS, UNITES) na poli kosmického průmyslu pravidelně sklízejí úspěchy. Za zmínku stojí například vesmírný teleskop PLATO společnosti 5M, jehož úkolem bude hledat blízké exoplanety, které by mohly nabídnout vhodné podmínky pro život, nebo raketa nové generace Vega-C z dílny společnosti Atos, jež je silnější a výkonnější než její předchůdci.