/

22. 11. 2023

VZLÚ

Česko má své oči ve vesmíru a bude mít na oběžné dráze i své strážce – a to díky Výzkumnému a zkušebnímu leteckému ústavu (VZLÚ), který vyvíjí družice a je národním centrem pro výzkum a vývoj pro letecký a kosmický průmysl.

K nejnovějším úspěchům VZLÚ patří projekty AMBIC a QUVIK. AMBIC je družicí určenou pro pozorování Země, pomůže v práci například záchranářům nebo hasičům. QUVIK bude prvním českým vesmírným dalekohledem vyvinutým k pozorování v UV spektru. Oba projekty zvítězili v soutěží „Ambiciózní projekty České republiky“ a navazují na předchozí aktivity VZLÚ v podobě družice VZLUSAT-2 (družice pro pozorování Země, která jako první česká družice pořídila snímek ČR v HD rozlišení) a VZLUSAT-1 (stala se doposud nejdéle fungující družicí v historii České republiky).

Za zmínku rozhodně stojí i to, že odborníci VZLÚ spolupracovali na několika projektech Evropské kosmické agentury. Pro misi SWARM například vyvinuli tři přesné mikroakcelerometry a pro projekt PROBA-3 přední dvířka koronografu ASPIICS.