/

14. 11. 2023

Brno Space Cluster

Brno má velký vesmírný potenciál, který by mělo využít co nejlépe. To je myšlenka, jež stála za vznikem klastru Brno Space Cluster. Tento lokální klastr složený z firem i akademické sféry v roce 2021 založilo devět subjektů, které se pohybují ve vesmírném sektoru. Úspěch tohoto počinu na sebe nenechal dlouho čekat. Jen během prvního roku se klastr rozšířil o dalších deset členů a v současné době má přes dvaadvacet členů a neustále se rozrůstá. Aktuálně je největší kosmickou asociací v České republice.

Vizí klastru je propojit firmy, jež se věnují práci na vesmírných projektech, a vytvářet vlastní komerční i vědecké produkty. Kromě toho si klastr dal za cíl také vzdělávání a popularizaci vesmírných aktivit. Vznik klastru se dočkal nejen úspěchu ze strany firem, ale také podpory Regionální hospodářské komory Brno, která věří, že má tato iniciativa vysokou přidanou hodnotu.

Vzhledem k tomu, že k hlavním cílům Brno Space Cluster patří business a vzdělávání, nově na Vysokém učení technickém v Brně vznikl magisterský program se zaměřením na systémové inženýrství. Výuka probíhá v anglickém jazyce a program je každoročně otevřený 30 studentům z celého světa. Studenti mají příležitost prostřednictvím tohoto programu získat zkušenosti z praxe. České společnosti, které jsou součástí klastru, jim totiž nabízejí stáže.