/

9. 11. 2020

Zúčastněte se ‘Czech Rocket Challenge’!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Chtěli bychom pozvat nejen nadšence do vesmírných technologií, ale i studenty středních a vysokých škol, modeláře a všechny, kteří rádi tvoří a vymýšlejí nové věci, pracují v týmech a rádi by si odpálili vlastní raketu do soutěže Czech Rocket Challenge.

Jedná se o soutěž, která bude trvat několik měsíců, na rozdíl od jiných jednodenních challenges, budou mít soutěžící na svoji práci opravdu dostatek času. Bude třeba se nechat inspirovat již existujícími modely, ale použít vlastní znalosti na to, abyste mohli raketu navrhnout, zkonstruovat a následně bezpečně odpálit.

Tato soutěž se skládá ze tří fází. První fáze je vymyšlení konceptu celé rakety, jak a co bude sestavené a jak to celé bude fungovat. Druhá fáze bude samotná realizace, výroba jednotlivých dílů, otestování a smontování celé rakety. Poslední fází bude odpal. Ten proběhne pravděpodobně na jednom Brněnském letišti v dubnu 2021. Tato akce bude velmi zajímavá a bude se jí účastnit spoustu zajímavých partnerů a lidí. Bude také možnost potkat studenty a modeláře z celé ČR a celé si to užít. Pokud nevíte, jak se takový model rakety staví, tak vůbec nezoufejte. Bude uspořádán workshop, kde bude vysvětlen základ toho, jak se rakety vyrábí, jaké materiály jsou nejlepší na použití a další tipy, aby i začátečník měl možnost raketu odpálit.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rocket-page-001-1-1024x1024.jpg.
Czech Rocket Challenge

Něco k pravidlům: Model rakety bude limitován pouze maximálním výkonem motoru (přesněji řečeno specifickým impulsem motoru), aby nám studenti nedolétli až na ISS 😊 Musí se také ohlídat další veličiny jako je hmotnost a rozměry rakety, nicméně zbytek je ponechán na soutěžících. Cílem bude dostat se co nejblíže k dané výškové hranici, poté otevřít padák či jiné přistávací zařízení a bezpečně přistát.

Při vyhodnocování je zohledněna i kreativita a proto je v hodnocení zařazena i položka bonus, ve které jsou body navíc za jakékoliv systémy, které raketu dělají něčím výjimečnou.  Může to být zařízení pořizující záznam, vydávající nějaký signál, či cokoliv jiného.

Pokud vás tato soutěž oslovila, neváhejte a přihlaste se na www.esa-bic.cz/Czech-rocket-challenge[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]