/

31. 10. 2023

TRL Space Systems

Zakladatel brněnské kosmické společnosti TRL Space Petr Kapoun v jednom z rozhovorů řekl, že jeho společnost možná jednou přepíše učebnice o vesmíru. O tom, že se rozhodně nejedná pouze o prázdná slova, svědčí nespočet projektů firmy TRL Space Systems, které překračují hranice naší země. Příkladem, jež mluví za vše, je družice TROLL. Tato družice, kterou česká společnost vyšle na oběžnou dráhu Země v polovině roku 2024, se stane největší komerční družicí od založení České republiky.

Společnost, která má podle nedávné investiční zprávy hodnotu 10 milionů EUR, je díky svému know-how a zkušenostem schopná pokrýt celý projektový cyklus, a to od analýzy mise přes výrobu až po zajištění vypuštění družice. Mezi její zákazníky patří jak mezinárodní organizace, tak i kosmické agentury a soukromé společnosti.

Prvním velkým projektem společnosti se stala mezinárodní mise LUGO a výroba družice pro komerčního zákazníka. Netrvalo dlouho a následovaly další úspěšné projekty. Za zmínku stojí například vývoj kamery pro hyperspektrální snímkování, LiDAR, modul pro kybernetickou bezpečnost pro družice či modul pro zpracování dat přímo na orbitě. Kromě toho se společnost zaměřuje i na digitalizaci zemědělství pomocí platformy využívající zpracování dat umělou inteligencí.