/

14. 11. 2023

Honeywell

Když se řekne kosmický průmysl, mnoha lidem se jako první vybaví společnost Honeywell, která celosvětově zaměstnává více než sto tisíc lidí. Honeywell je obrovským pojmem nejen v zahraničí, ale také v České republice, kde působí přes 60 let. První kancelář u nás společnost Honeywell otevřela již v roce 1962. V roce 1993 následovala první samostatná vývojová laboratoř (v té době první, kterou Honeywell otevřel mimo území USA).  A nezůstala u jediné. Dnes má tato firma pobočky, jež se zaměřují především na letecký a kosmický průmysl, v Praze, Olomouci a Brně. Na počátku roku 2023 navíc v Brně otevřela moderní výzkumné centrum pro logistiku a automatizaci skladů, které je největším výzkumným centrem Honeywellu v Evropě.

Jen málokterá společnost má tak široký záběr jako společnost Honeywell, která zanechává významnou stopu napříč několika obory, a to včetně kosmického sektoru. Ten obohacuje o inovativní výrobky, jež přispívají k úspěchu misí řady kosmických platforem. K jejím produktům a službám se řadí například navádění a řízení polohy družic, systémy řízení momentu hybnosti a řídicí momentové gyroskopy nebo mechanismy pro nasměrování antén či družicová a optická komunikace.

Jakým způsobem společnost Honeywell International s.r.o. mění podobu kosmického průmyslu? Významná je například její účast na misi PROBA-3, jejíž součástí je speciální tříosý gyroskop pro určování natočení satelitu, který byl vyrobený právě v České republice. V Česku společnost Honeywell dále vyvíjí již zmíněné aktuátory sloužící k natáčení antén satelitů,  systémy optické komunikace mezi satelity a nebo systémy pro satelitní komunikaci zajišťující bezproblémové spojení mezi satelitem a letadlem.