/

11. 11. 2020

Česká vlajka poprvé na plášti rakety Ariane 6

[vc_row][vc_column][vc_column_text]V úterý 10. 11. od 19.00 proběhla v rámci série Český kosmický průmysl online přednáška druhého z hlavních partnerů letošního Czech Space Weeku – společnosti OHB Czechspace. Přednáškou, která vznikla ve spolupráci s partnerskou firmou ATC Space, provedli diváky jednatel obou společností Pavel Dobeš a provozní ředitel ATC Space Aleš Homolka.

Z Německa do Brna a Klatov

O tom, že je kosmický průmysl v České republice na vzestupu, svědčilo již mnoho přednášek letošního festivalu vesmírných technologií a kosmického vzdělávání. Ale prezentaci výrobce, který v České republice vyrábí přes 100 dílů do evropských raket, jsme tu ještě neměli.

Společnost OHB Czechspace je jedním z nejmladších členů německé skupiny OHB SE Group, zabývající se vesmírnými technologiemi. V České republice nabízí zahraničním zákazníkům sofistikovaná řešení a systémy a díky více než 37 letým zkušenostem v oblasti špičkových technologií je považována za jednu z nejvyspělejších nezávislých společností v evropském kosmickém a  leteckém průmyslu.

Pavel Dobeš představil v úvodu prezentace samotnou skupinu OHB, která vznikla v 50. letech jako rodinná firma a dnes zaměstnává v Evropě přes 2800 zaměstnanců. V České republice působí společnost od roku 2018, přičemž partnerská firma ATC již od roku 2012, kdy ve výrobní hale v Klatovech začala vyrábět díly pro zákazníky z leteckého průmyslu.

Ze Země hluboko do vesmíru

V další části přednášky se pak už oba pánové věnovali aplikacím a využití kosmických technologií, které obě firmy vyrábí. Ty slouží například pro pozorování Země, k navigaci, obraně, průzkumu vesmíru, v telekomunikacích i projektech zaměřujících se na lety s lidskou posádkou.

Jedním z konkrétních projektů, na kterých se skupina OHB podílí, je například evropský navigační systém Galileo. Na oběžné dráze je již 34 družic vyrobených v OHB, z čehož je 22 plně funkčních. Podle Pavla Dobeše se skupina OHB podílí také na projektech Plato, hledající život na vzdálených planetách, ExoMars zkoumající podmínky pro život na Marsu, na výrobě 3. generace geostacionárních družic pro předpověď počasí či na výrobě telekomunikačních družic SmallGEO.

Srážka s asteroidem a raketa z Klatov

Dva nejvýznamnější příklady zapojení českých poboček obou společností si pánové nechali až na druhou část přednášky. Velmi významná je účast České republiky na misi AIDA, jejímž cílem je otestovat, jak může naše společnost reagovat v případě ohrožení planety Země srážkou s meteoritem. V rámci první fáze mise narazí v první polovině roku 2021 raketa DART, naváděná americkou NASA, do „měsíce“ asteroidu Didymos nazvaném Dimorphoso velikosti egyptské pyramidy, který v bezpečné vzdálenosti letí směrem k Zemi. O tři roky později pak bude druhá část mise pod vedením evropské ESA nesoucí označení HERA analyzovat, jak se meteorit nárazem vychýlil.

Českou vlajku na svém plášti poprvé ponese i raketa Ariane 6, pro kterou již od roku 2017 vyrábí součástky inženýři v klatovském závodu ATC Space. Vývojová fáze zde byla ukončena letos a 108 frézovaných dílů nyní míří na testování do francouzské Guyany, odkud příští rok raketa Ariane 6 zamíří do vesmíru.

V závěru přednášky Pavla Dobeše a Aleše Homolky jsme mohli sledovat animaci startu Ariane 6, kterou připravila Evropská vesmírná agentura ESA.

Celou přednášku společností OHB Czechspace a ATC Space můžete vidět ze záznamu.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]