/

18. 1. 2022

Brněnské vývojové centrum se zaměří i na misi Proba-3

Technologická společnost Honeywell dostaví v první polovině roku 2022 výzkumné a vývojové centrum v Brně. V tomto pracovišti se bude věnovat mimo jiné také technologiím pro letecký a kosmický průmysl.

Honeywell patří mezi tři společnosti, které v České republice vydávají nejvyšší výdaje na výzkum a vývoj. Nyní staví moderní pracoviště o rozloze 14 000 metrů čtverečních. Zde se bude primárně pracovat na automatizaci systémů skladů, ale také se tu budou testovat osobní ochranné prostředky a technologie pro letecký a kosmický průmysl.

To zahrnuje například technologie pro vesmírný program EU a spolupráci na projektech, jako je mise Proba-3 Evropské kosmické agentury (ESA). Start této mise je plánován na letošní rok a bude zkoumat sluneční korónu a výron koronální hmoty (tzv. CME).

Do okolí Slunce poletí dva satelity, které ho budou po dva roky analyzovat s cílem zjistit, proč je okolí Slunce žhavější než Slunce samotné. Proba-3 by navíc měla být první precizně koordinovanou letovou formací do vesmíru. Dvojice družic poletí společně v pevné konfiguraci, aby vyzkoušela technologie letů ve formaci a experimenty se setkáváním.

Společnost Honeywell se zajímá také o nové oblasti letectví, jako je městská vzdušná mobilita a elektrická letadla. Mezi další projekty tohoto typu v Brně patří práce na navigačních systémech a řešeních pro kokpity, komunikačních datových spojeních a radarech pro letadla.